BiTCOiN
BTC

ATM

ATM


Geleneksel ATMlere benzeseler de Bitcoin ATMleri geleneksel ATMler gibi çalışmıyor. Kullanıcının banka hesabı yerine, Bitcoin işlemlerini yürütebilmek için Internet'e bağlanıyorlar.

Bitcoin ATMleri nakit para kabul ediyor ve QR koduna sahip bir fiş ile veya Blockchain ağından parayı bir cüzdana aktararak Bitcoin'e dönüştürüyor. Genelde çok yüksek işlem ücreti alıyorlar – bazı haberlere göre bu oran %7'ye kadar çıkabiliyor.

Yerini bulmak da bir problem olabilir. En yaygın Bitcoin ATMleri bu Bitcoin ATM haritasında işaretlenmiş.

Hem alım hem satım işlemleri yapılabilen sadece birkaç Bitcoin ATM'si bulunuyor. Bunların bazıları Robocoin, Genesis Coin'in Genesis1 ve Satoshi2 modeli ve General Bytes'ın BitAccess ve BATMThree modeli. Yine de satın alma işlemleri bazı operatörler tarafından hizmet dışı bırakılabilir.

Bazı Bitcoin ATM sağlayıcıları satış işlemlerini gerçekleştirmek için kullanıcılarından halihazırda bir hesapları olmasıını talep ediyor ve kayıt olma süreci genellikle zaman, enerji ve efor alan bir süreç. Örnek olaraki Robocoin ATM'nin yeni kullanıcılarının kayıt için aktivasyon ve bildirimler için gerekli bir telefon numarası, kimlik, avuç içi taraması ve ATM'nin webcam'inden çekilen güncel bir fotoğrafa ihtiyaçları var. Kimlik doğrulama süreci ATM'ye göre değişiyor fakat satış yapmak için kimlik doğrulaması mutlaka gerekli.

Kimliğiniz doğrulandıktan sonra size Bitcoin'inizi göndermeniz gereken cüzdan adresini gösteren bir QR kod veriliyor. Kullandığınız ATM'ye bağlı olarak hemen nakdinizi alabilirsiniz veya bir kod alarak işlem onayını beklemeniz gerekebilir. Genellikle tek onay yeterli oluyor fakat zaman zaman nakit çekmeden önce altı onayın bile gerektiği olabiliyor.

Dünya genelinde artan Bitcoin ATM sayısına rağmen çoğunluklu olarak Bitcoin satın almak için kullanılıyorlar. Dahası, Bitcoin ATM operatörlerinin ATM'nin ayarlarını bulundukları bölgenin kara para aklamayı engelleme ve müşteri standartlarına uygun olarak ayarlaması gerekiyor. Bazı ülkelerde para transferi lisansına sahip olmak gerekirken bazı ülkelerde ise Bitcoin ATMleri bütünüyle engelleniyor.

İletişim: admin@komsukazani.com