BiTCOiN
BTC

Borsalar

Borsalar


Bazı dezavantajları olmasına rağmen borsalar, Bitcoin alım satımları için bir tek durak çözümü. Borsalar, kripto para alım satımında hem satıcının hem de alıcının parasını tutan bir aracı görevi görüyor.

İlk olarak tercih ettiğiniz borsada bir hesap açmanız gerekli. Tanınmış çoğu borsa tam kimlik teyidi ve bağlı bir banka hesabı talep ediyor.

Sonrasında ise satmak istediğiniz para birimini, miktarını ve birim başına talep ettiğiniz parayı belirten bir ''satış teklifi'' yapmanız gerekli. Teklifinizi kabul eden bir alıcı olduğunda işlem borsa tarafından otomatik olarak yürütülüyor.

Para hesabınıza geçtikten sonra banka hesabınıza aktarmanız gerekiyor. Bu işlem zaman zaman uzun sürebiliyor, özellikle de borsa bankalarla bir sorun yaşıyorsa veya likidite sıkıntısı çekiyorsa.
İflasından birkaç ay önce Mt.Gox borsası tam olarak bu problemi yaşıyordu.  Ayrıca kripto para alım satımıyla edinilen para ile işlem yapmayı reddeden bankalar bulunuyor.

Bazı borsaları kullanmak için ücret ödemeniz gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Örnek olarak, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan CEX.io, banka havalesi ile yapılan para çekme işlemlerinde 50 dolarlık bir sabit ücret, paranızı Visa kartınıza çekmeniz durumunda ek olarak 3.80 dolar, MasterCard kartınıza çekmeniz durumunda ise ek olarak işlemin %1.2'si ve 3.80 dolar talep ediyor. Para çekme ücreti borsadan borsaya oldukça değişiklik gösterse de işlem ücretleri neredeyse hepsinde çok düşük veya yok.

Ek olarak çoğu borsanın saklayabileceğiniz para miktarına getirdiği bir sınırlama var. Bu sınır, kullandığınız borsanın sadık müşterisi olmanız halinde yükseliyor.

Son olarak borsaların cüzdan hizmeti sunmalarına rağmen para saklamak için hiçbir şekilde güvenli bir yer olmadığını hatırlatmakta fayda var. Hacker saldırılarına oldukça açıklar ve aniden kapanan ve kullanıcılarının paralarıyla ortadan kaybolan borsa örnekleri de mevcut. Bu sebeple paranızın sorumluluğunu kendi üstünüze almalı ve acil gerekli olmayan miktarı güvenli bir offline cüzdanda saklamalısınız.

Borsa Para Birimi Seçenekleri Satış Ücreti Çekim Ücreti: Banka Havalesi Çekim Ücreti: Kredi Kartları
Bitfinex ABD Doları, Bitcoin, Ether, Ether Classic, Litecoin, Zcash, Monero, BFX, Recovery Right Tokenlar (RRT), Dash 0% - 0.1%

Ağ transferi - 0.1%

24h ekspres - 1%

 
Mevcut Değil
Bitstamp ABD Doları, Euro, Bitcoin, Ripple (XRP) 0.1% - 0.25% Uluslararası Ağ - 0.09%, Avrupa - €0.09 $10 - $1000 - $2000 üstü için 2%
CEX.IO ABD Doları, Euro, İngiliz Poundu, Rus Rublesi, Bitcoin, Litecoin, Ether 0% $50 / €25 / ₽1750 / £30

Visa - $3.80,

MasterCard - 1.2% + $3.80

 
Coinbase ABD Doları, Euro, İngiliz Poundu, Bitcoin, Ether 1.49% ABD - 1.49%, Avrupa - €0.15

Mevcut Değil

  ABD Doları, Euro, İngiliz Poundu, Bitcoin, Litecoin, Ether 0% ABD - $25, Avrupa - €0.15

Mevcut Değil

Kraken ABD Doları, Euro, İngiliz Poundu, Japon Yeni, Kanada Doları, Bitcoin, Ether, Ether Classic, Iconomi, Augur, Dogecoin, Lumen, Monero, Ripple, Zcash, Stellar/Lumens 0% - 0.36% 0% - 0.19% veya sabit komisyon

Mevcut Değil

İletişim: admin@komsukazani.com