BiTCOiN
BTC

Birebir Bitcoin satmak

Birebir Bitcoin satmak

Birebir dijital para alım satımı birçok yönden oldukça kolay. Tek yapmanız gereken alıcının telefonundaki QR kodu taratmak ve paranızı elden teslim almak. Arkadaşınıza veya bir tanıdığınıza gönderiyorsunuz onlar adına bir Bitcoin cüzdanına para göndermeniz ve paranızı onlardan almanız yeterli.

Tanımadığınız biriyle alım satım yapıyorsanız muhtemelen fiyat, görüşme yeri ve ilgili konular üzerinde uzun bir pazarlık yapacaksınız. Kendinizin ve paranızın güvenliği için bazı şeyleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Fiyat pazarlığı nasıl yapılır?

Kullanıcıların birebir görüşmelerini sağlayan, en yaygın olarak kullanılanı LocalBitcoins olan birçok website ve forum bulunuyor. En büyük avantajlarından biri de değerlendirme sistemine sahip olması, yani görüşmek istediğinizin kullanıcının güvenirliliğine dair bir fikir edinebilirsiniz.

Bitcoin'in fiyatı devamlı olarak dalgalandığı için son döviz kuru genelde görüşme sırasında belirleniyor. Çoğu kullanıcı önde gelen borsaların kurlarını referans alıyor. Alternatif olarak Bitcoin Fiyat Endeksi gibi hizmetler kullanılabilir. Bazı satıcılar Bitcoin'in güncel kurunun yanında kolaylık, anonimlik ve masraflar için bir ücret de talep edebilir. Genellikle %5-10 arası olan bu ücreti ödemek sizin seçiminiz.

Bitcoin'in fiyatındaki yerel dalgalanmalardan haberdar olmak da önemli. Döviz kuru ülkeye bağlı olarak değişebilir. Bu durum yerel parayla Bitcoin satın almayla ilişkili yaygın sorunlardan bir tanesi.

Bir başka seçenek olarak birebir görüşme ayarlamak yerine yerel Bitcoin buluşmalarına katılabilirsiniz. Katılımcıların Bitcoin alım satımı yaptığı dünya genelinde birçok buluşma yapılıyor. Bu buluşmalar birebir alışveriş için muhtemelen en güvenli ortam. Tabi ki bu buluşmalar sırasında pazarlık yapmaya da hazırlıklı olmanız gerekiyor. Meetup.com gibi hizmetleri kullanarak yerel Bitcoin görüşmeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


Güvenlik için bazı tavsiyeler

Anonimliğe ve kolaylığa önem verenler için birebir Bitcoin satmak ideal bir seçenek. Yine de güvenlik önlemleri, özellikle de Internet üzerinden tanışılan bir yabancıyla görüşürken oldukça mühim.

İlk olarak, görüşme yerini dikkatlice seçmelisiniz. İşlemler sırasında gerekli olduğu için internet erişimi olan, halka açık bir yer olmalı. Birebir görüşmelere yalnız gitmemek de yaygın bir durum fakat alıcıya bunu önceden haber vermeniz önemli.

Kısaca, yüklü miktarda nakit taşırken aldığınız önlemleri alın. Tetikte olun, toplu taşıma kullanmayın ve asla evde görüşmeyin.


İletişim: admin@komsukazani.com