BiTCOiN
BTC

Cüzdan nasıl seçilir

Cüzdan nasıl seçilir

Kendi cüzdanınız veya üçüncü taraf Ethereum cüzdanı

Ether’inizi depolamanın en kolay yolu üçüncü taraf bir cüzdan kullanmak, mesela borsalar tarafından sağlanan cüzdanlar gibi. Elbette, bu yöntem fonlarınıza hem kolay erişim sağlar hem de ticaret sürecini hızlandırır. Ancak, bu yöntemi seçerseniz borsanın fonlarınıza tam erişimine izin vermiş olursunuz çünkü özel anahtarlarınızı saklayan üçüncü taraf da onlar olur. Ek olarak, kripto para tarihi saldırıya uğrayan ve kullanıcılarının fonları çalınan borsalarla dolu.

Ethereum platformu kendinize kişisel bir cüzdan oluşturma imkanı ve çeşitli seçenekler sunuyor. Bu şekilde özel anahtara ve dolayısıyla fonlarınızın erişime sadece ama sadece siz sahip olursunuz.

Tam düğüm mü, hafif mi

Tam düğüm çalıştırmak size Ethereum blockchain’ine direkt erişim sağlar. Eğer tam düğümünüz yoksa, gerekli bilgileri almak ve işlemlerinizi doğrulamak için başka bir düğüme bağlanmanız gerekir.

Tam düğüm bir cüzdanı çalıştırmak için tüm Ethereum blockchain’ini indirmeniz gerekiyor. Temel olarak, bu bilgisayarınızı diğer düğümlerle anlaşmaya varıp işlemleri doğrulayan, tüm ağı destekleyen bir düğüme çeviriyor. Blockchain gigabaytlarca boyuta sahip olduğundan ve devamlı büyüdüğünden, bu ancak bilgisayar cüzdanıyla mümkün.

Sıcak veya soğuk cüzdan

Ethereum cüzdanlarında iki büyük kategori mevcut: sıcak ve soğuk. Sıcak cüzdan anahtarlarınızı çevrimiçi saklar, böylece internet erişiminiz olduğu sürece dünyanın her yerinden kolaylıkla erişebilirsiniz. Ancak, kesinlikle en iyi seçenek bu değil, çünkü hesabınız saldırıya uğrayabilir ve fonlarınız çalınabilir. Diğer yandan, soğuk cüzdanlar anahtarlarınızı çevrimdışı saklar ve sadece siz istediğinizde çevrimiçi olur. Haliyle bu da onları daha güvenli yapıyor ve saldırı ihtimalini düşürüyor.

İletişim: admin@komsukazani.com