BiTCOiN
BTC

Ethereum, Bitcoin gibi mi?

Ethereum, Bitcoin gibi mi?

Ethereum ve Bitcoin kripto para yönünden benzer olabilir, ancak tamamen farklı hedeflere sahip iki farklı proje. Bitcoin istikrarlı sayılabilecek ve şimdiye kadarki en başarılı kripto para olarak kendini kanıtlamışken, Ethereum çok amaçlı bir platform ve dijital para birimi Ether sadece akıllı sözleşme uygulamalarının bir parçası.


Kripto para yönünden kıyaslandığında bile, iki proje oldukça farklı görünüyor. Mesela, Bitcoin’in limiti oluşturulabilecek maksimum 21 milyon Bitcoin iken, Ether sınırsız bir kaynağa sahip denebilir. Ek olarak, Bitcoin’in ortalama blok işlem hızı 10 dakika, Ethereum ise 12 saniyeden kısa olmayı hedefliyor, bu da daha hızlı doğrulama demek.

Bir diğer büyük fark ise, günümüzde Bitcoin madenciliği için ciddi miktarda bilgisayar ve elektrik gücü gerekiyor ve sadece endüstriyel boyutta maden çiftlikleriyle mümkün. Öte yandan, Ethereum’un ‘çalışma ispatı’ algoritması kişiler tarafından ademi merkeziyetçi madenciliği destekliyor.

İki proje arasındaki belki de en önemli fark ise, Ethereum’un iç kodu Turing tamamlanmış durumda, yani yeterince zaman ve işlem gücü olduğu sürece her şey hesaplanabilir. Bitcoin böyle bir kapasiteye sahip değil. Tamamlanmış Turing kodu Ethereum kullanıcılarına sınırsız imkan sunarken, karmaşıklığı da beraberinde olası güvenlik sorunlarını getiriyor.

 

İletişim: admin@komsukazani.com