BiTCOiN
BTC

İco için Ethereum

Ethereum

Ethereum platformu çok fazla anlatmaya gerek yok aslında. Kripto para ekosisteminin en ünlü figürlerinden Vitalik Buterin tarafından geliştirilen ve blockchain pazarına yüksek oranda hakim olan Ethereum’un token’ı Ether, Bitcoin'in ardından dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi konumunda.

Ethereum'un başarısının ana nedenlerinden biri, Ethereum token standardı olarak da bilinen ERC-20 teknolojisi. Bu token’lar açık kaynaklı ve akla gelebilecek her amaç için kolayca kullanılabiliyorlar. Aynı zamanda evrenseldirler… Ether'i destekleyen her kripto para borsası veya cüzdan hizmeti, ERC-20 ile geliştirilmiş token’ları kolayca sistemlerine entegre edebilir.

Platform aynı zamanda Solidity adı verilen kendi programlama diline sahip. Ethereum'da token yayımlamak nispeten kolay bir şey olsa da, para biriminin belirli amaçlara uygun biçimde ince ayarının yapılabilmesi için Solidity konusunda yetkin olmak gerekir.

Buradaki ana sorun, programlama dilinin çok yeni ve nispeten az bilinmesinde karşımıza çıkıyor. Bu durum bazı zorluklar yaratabiliyor. Ancak, yazılım dilinde ustalaştıktan sonra, token’ın özelleştirme potansiyelinin tek sınırı tasarımcının hayal gücü oluyor.

Platform, kullanımda olduğu yıllar süresince EOSBancorSirin Labs ve benzer birçok başarılı projeye ev sahipliği yaptı. Ethereum ile geliştirilen birçok proje 70 milyon dolardan fazla yatırım topladı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Ethereum platformuyla ilgili birçok sorun var. En acil çözülmesi gereken sorunlardan biri, platformun işlem yeteneklerinin şu anda saniyede 30 işlemle sınırlı olması. Diğer taraftan EOS'un saniyede en az 1 milyon işlem yapmayı planladığı söylemek kıyas açısından önemli olsa gerek.

Ayrıca, token oluşturma kolaylığı, çok sayıda dolandırıcılık amaçlı ICO'nun Ethereum'da geliştirilmesine, bir başka deyişle güvenlik kusurlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu durum, açık biçimde platformun itibarını etkiledi ve bazı projelerin geri adım atmasına neden oldu.


İletişim: admin@komsukazani.com