BiTCOiN
BTC

İco için Waves

Waves

Waves, Alexandr Ivanov tarafından 2016 yılında geliştirilen Rus merkezli bir proje. Şu anda Ethereum'un ardından ICO token’ları oluşturma konusunda en popüler ikinci platform konumunda.

Waves söz konusu olduğunda, gerekli tüm işlevler eklentiler aracılığıyla sisteme ilave edilebileceğinden, kullanıcının karmaşık sözleşmeler kodlamasına gerek kalmaz. İstemcinin mevcut sürümü içinde; dijital cüzdan, platforma ait merkezi olmayan borsa ve token yayımlama aracı yer alıyor.

Waves üzerindeki projeler Scala programlama dili kullanılarak oluşturuluyor ve bu sistemde Waves-NG adlı tamamen yeni bir protokol kullanılıyor. Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için tasarlanan Bitcoin-NG sisteminin elden geçirilmiş versiyonu olan bu platform, hissenin kanıtı (proof-of-stake – PoS) konsensüsü ile çalışır. Bu protokol sayesinde ağ, saniyede yaklaşık 100 işlem gerçekleştirebilir.

ICO'larını bu platform üzerinde başlatan ve token’larını Waves üzerinde barındıran çeşitli projeler hayata geçti. Bunların en dikkat çekenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Primalbase – 24 saatte 3.100 BTC topladı
  • zrCoin – 7 milyon doların üzerinde yatırım aldı
  • Chronobank – 5,4 milyon dolar topladı
  • MobileGo – 53 milyon dolar elde ettiİletişim: admin@komsukazani.com