BiTCOiN
BTC

ICO için blockchain platformu nasıl seçilir?

ICO için blockchain platformu nasıl seçilir?

ICOWatchList’in verilerine göre, ICO projelerin yüzde 82'den fazlası Ethereum tabanlı token’lar ile satışa sunuluyor. Platform şu anda en uygun ve kullanımı en kolay hizmeti sunduğu için bu oranın yakın gelecekte değişmesi pek mümkün gözükmüyor.

Öte yandan, piyasada deyim yerindeyse tekel konumuna erişmek üzere olan ve tak çalıştır şeklinde hemen her projeye uyum sağlayan Ethereum, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi sorunları da içinde barındırıyor. Sektörde çok büyük yere sahip olan ve üzerinde binlerce farklı projenin aktif biçimde çalıştığı Ethereum, halihazırdaki sorunlarına yeterince hızlı çözüm üretecek gibi durmuyor.

Çözüm Ethereum cephesinden gelmezse, piyasada yeni nesil çözümlerini sunmak için hazırda bekleyen EOS, Cardano, Tezos ve benzeri platformlar aracılığıyla gelecektir. Bunlar gibi projeler kullanıma geçtikten sonra, şüphesiz ki piyasa çok daha rekabetçi hale gelecek.

Şu an için bahsini ettiğimiz bu alternatif platformların toplam pazar payı yüzde 8'in altında. Öyle ki, ICO'sunu Ethereum'dan farklı bir platformda başlatılan projelerin çoğu, bahsi geçen platformun aynı zamanda geliştiricileri oluyor. Geliştiriciler ya birbirlerini şahsen tanıyorlar, ya aralarında ortaklık sözleşmesi var ya da aynı ülkede yaşıyorlar.

Ekosistemin en köklü kripto para ağları üzerindeki en temel sorun, saniyede işleyebilecekleri işlem sayısında karşımıza çıkıyor. Ethereum’un saniyede işlediği sayı 30 seviyelerinde geziniyorken, yazının ilerleyen kısımlarında listeleyeceğimiz diğer platformlar saniyede en az 100 işlem gerçekleştirebiliyorlar.

Bir diğer sebep ise “hype” ya da bir başka deyişle abartılı popülerlik. Belirli bir platform çok fazla popüler olduysa, bazı ICO projeleri sırf popülerlikten istifade etmek için o platformu tercih edebiliyorlar. Böylece platformun ismi sayesinde ekstra yatırım toplamaları mümkün olabiliyor. Elbette bunun kötü bir strateji olduğunu söyleyemeyiz.

Son olarak, projelerin yaklaşık yüzde 9'u kendi blockchain platformlarını geliştirmeyi tercih ediyor. Bunu yapmayı planladıklarında mutlaka net bir sebep öne sürüyorlar. Mesela Ethereum, Bitcoin’in sahip olduğu blockchain ağının yeteneklerini, eşler arası ödeme sisteminin ötesine taşımak için geliştirildi. Ripple ve Stratis gibi diğer girişimler çoğunlukla büyük kurumsal müşterilere, bankalara ve ödeme sağlayıcılarına hitap eden projeler için özel olarak geliştirdiler.

Hazırladığımız bu rehberde, halihazırda mevcut olan en başarılı beş ICO platformunu sizler için değerlendireceğiz.


İletişim: admin@komsukazani.com