BiTCOiN
BTC

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki fark

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki fark

150 milyon dolarlık Ether’in bir hacker tarafından çalınmasına cevaben ortaya konan ‘hard fork’ (daha önce geçersiz olan blokları veya işlemleri geçerli kılan (ya da tam tersi) protokolde gerçekleşen değişikliğe verilen isim) yaklaşımıyla orijinal Ethereum; Ethereum Classic ve Ethereum olmak üzere iki ayrı platforma bölündü. İki platform, hard fork gerçekleşene kadar aynı olan farklı blockchain’lerde bulunuyor. Ethereum, gelecekte bu tür saldırıları önlemeye yönelik kurallarla yeni bir platform haline geldi. Kullanıcıların, geliştiricilerin ve merkezi olmayan uygulamaların çoğunluğu Ethereum’a geçerken, yaklaşık yüzde 10’luk bir kesin Ethereum Classic’te kaldı.


Ayrım aynı zamanda hem etik, hem ideolojik. Ethereum Classic ile kalanlar, çoğunlukla ‘kod her şeyin önündedir’ prensibinin savunucuları ve blockchain’in değişmezliğine inananlardı. Ancak bu ayrılık, kripto para tarihindeki en büyük saldırıya karşın birlik oldukları için, Ethereum topluluğu için oldukça önemli bir noktadır.

Ethereum Classic ile ilgili belki de en büyük sorun, Ethereum hard fork ile geçmişle bağdaşır olmayışı. Yani, Ethereum’a uyarlanan güncelleme ve geliştirmelerin hiçbiri Ethereum Classic ağı için mevcut veya uyumlu değil.

Söz konusu Ethereum olunca, hard fork olayının en önemli sonucu, gerçekleşmiş olması. Bir çok insan, bunun gelecek olaylar için olanak sağladığına inanırken, bazıları Ethereum topluluk liderlerinin kendi çıkarları için böyle bir olay yaratabileceğine dair spekülasyonlarda bulunuyor. Yeni Ethereum platformunun eleştiri aldığı bir diğer nokta ise, eskiden takdir edilen matematiksel tarafsızlığını, topluluğun ağda yaptığı değişikliklerle kaybetmiş olması.

Değer bazında, bu yazı yazılırken Ethereum değeri 735,83 dolar iken, Ethereum Classic 34,07 dolar değerinde. İki coin de bir süredir düzenli olarak artış gösteriyor. Daha da önemlisi, fiyatları da bağlantılı yükseliyor. Şüphesiz, iki kripto para birimi de yatırımcıların ilgisine değer nitelikte.

İletişim: admin@komsukazani.com