BiTCOiN
BTC

Nakit karşılığı Ethereum almak

Nakit karşılığı Ethereum almak

Çeşitli sebeplerden dolayı, bazıları Ether satın alırken anonim kalmak ve bununla KYC ve AML yönetmeliklerinden de kaçınmak isteyebilir. Bazı bölgelerde yasama kurumları bunu hoş karşılamasa da, LocalEthereum gibi eşler arası borsalardan Ether almak mümkün. 


LocalBitcoins Bitcoin için ne yapmaya çalışıyorsa, LocalEthereum da Ether için onu yapmaya çalışıyor; yerel para birimleri karşılığında Ether ticareti sağlıyor. Aralarındaki asıl fark ise LocalEthereum’un tamamen merkezi olmayan, Ethereum akıllı sözleşmeler aracılığıyla sağlanan, üçüncü partilerce sağlanan hizmetler ve arbitraj içeren bir hizmet olması. 

Hizmet çoğunlukla eBay gibi; temel olarak kullanıcıların belirli bir miktardaki Ether karşılığı herhangi bir yerel para birimi teklif ettikleri bir pazar yeri. Satıcı bir teklifi kabul ettiğinde, takas otomatik olarak gerçekleşiyor. Paranın bankalar arası havale, kredi ve banka kartları, PayPal ödemeleri veya Bitcoin gibi başlıca kripto paralarla ödenmesi mümkün.

Hizmet ücretsiz değil. Satıcılar genellikle yüzde 0.25’lik bir ücret öderken, alıcıların da yüzde 0.75’lik bir ödeme yapması gerekiyor, ama yine de çoğu merkezi borsadan çok daha ucuz. Madenciler miktarı doğrulayıp blockchain’e kaydederken, işlem birkaç saate kadar sürebilir. Madenciler işlem ücreti aldıkları için, daha yüksek bir ücret ödeyerek, ve dolayısıyla madencilere teşvik sağlayarak, işlem hızını arttırmak mümkün.

LocalEthereum aynı zamanda tarafların mesajlaşmasına da izin veriyor, böylece bir satıcıyla Ether karşılığı nakit para takası için yüz yüze buluşmak mümkün. Böyle bir durumda, tanımadığınız biriyle finansal bir işlem yaparken gerekli önlemleri aldığınıza ve halka açık bir yerde buluştuğunuza emin olun. İşlemi onaylamak için internet erişimine de ihtiyacınız olacak.

Eğer internetten yabancı biriyle bire bir buluşmaktan çekiniyorsanız, yerel bir Ethereum ya da genel kripto para ile ilgili bir buluşma da bulabilirsiniz. Böyle bir ortamda güvenli bir şekilde Ether takası yapabilir, hemfikir kripto para hayranlarıyla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Ethereum buluşmalarına ilişkin bir liste, Meetup.com’da ayrı bir sayfada bulunabilir. 

Kişiler arası Ether takası mümkün olan en güvenli ve gizli yol. Daha da önemlisi, ikili takaslar, alım veya satım limiti olmadan, benzersiz esneklik sağlıyor. Ancak bu şekilde bir işlem, özellikle de şahsen buluşmalarda, partiler arasında belli bir seviye güven gerektiriyor. Bunun yanı sıra, borsa dışı takaslarda, yerel mevzuatlara uyduğunuzdan emin olmak da sizin sorumluluğunuzda.

İletişim: admin@komsukazani.com