BiTCOiN
BTC

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin Yasal Mı?


Dünyadaki her yasal para birimi, çoğu durumda bir merkez bankası olmak üzere tek bir varlık tarafından yaratılır, piyasaya sürülür ve kontrol edilir. Yasa gereği, sıradan vatandaşların parayı yalnızca almasına, satmasına veya tutmasına izin veriliyor. Birisi herhangi bir miktarda para yaratmaya çalışırsa, kaçınılmaz olarak kendini demir parmaklıklar ardında bulacaktır.

Bitcoin çıktığında, tamamen yeni ve benzersiz bir paradigma yarattı. Hiç kimse tarafından kontrol edilmeyen, dünyanın ilk dijital, merkezsiz para birimi. Ek olarak Bitcoin kavramı, yeterli bilgisayar gücüne sahip herkesin, yalnızca topluluğun aktif bir parçası olarak coin oluşturabileceği anlamına geliyor.

Gittikçe daha yaygın hale geldikçe, emniyet teşkilatları, vergi makamları ve tüm dünyadaki yasal düzenleyiciler, kripto para kavramını anlamaya ve mevcut mevzuatlara ve yasal çerçevelere tam olarak nasıl uyacağını çözmeye çalışıyorlar.

Bitcoin'in yasallığı, kim olduğunuza, dünyanın neresinde olduğunuza ve onunla ne yaptığınıza bağlı olarak değişiyor. Bu rehberimizde Bitcoin ile ilgili yasal konulara bakarken, çoğunlukla ABD'ye odaklansak da diğer büyük ülkeleri de ele alacağız.

İletişim: admin@komsukazani.com