BiTCOiN
BTC

Fırsatlarınız rolünüze bağlı

Fırsatlarınız rolünüze bağlı

Ürün almak


2013 yılında Bitcoin, ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından dönüştürülebilir bir ademi merkezi sanal para birimi olarak sınıflandırıldı. Ayrıca, sanal para birimlerini alan ve mal satın almak için kullananların para aktarıcı olarak kabul edilmediğini ve yasalar dahilinde hareket ettiklerini belirttikleri bir kılavuz yayınladılar.

Dolayısıyla Bitcoin ile mal ve hizmet satın almak tamamen yasaldır. Kripto paralar, OverstockShopify ve OKCupid dahil olmak üzere birçok büyük ve küçük çevrimiçi mağaza ve hizmet sağlayıcılar tarafından bir ödeme şekli olarak kabul edilmekte. Ek olarak, ABD'nin her yerinde Bitcoin ile ödeme yapabileceğiniz mağaza ve restoranlar mevcut.

Yatırım


FinCEN tarafından yayınlanan aynı kılavuza göre, Bitcoin’e yatırım yapmak da yasal çerçeve içerisinde.  Mevzuata tabi birçok ABD merkezli borsa, Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) kurallarına uymak zorunda.  Bu nedenle, Bitcoin'e yatırım ve ticaretini yapmak isteyenler, kimliklerini doğrulamak ve mevcut bir banka hesabını bağlamak zorundadır.

Bununla birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) potansiyel yatırımcıları hem dolandırıcıların hem de yüksek riskli yatırım dolandırıcılıklarının Bitcoin kullanıcılarını hedef alabileceği konusunda uyardı.

Madencilik


FinCEN kılavuzu, Bitcoin birimleri oluşturan ve bunları düz para birimiyle değiştiren kullanıcıların, para aktarıcı olarak kabul edilebileceğini ve bu tür bir faaliyetler için özel yasa ve düzenlemelere tabi olabileceğini belirtiyor.

Ancak, bu güne dek yasalar nadiren Bitcoin madencilerini kısıtladı.

Ödeme olarak Bitcoin kabul etme (işletmeler için)


Hem büyük hem de küçük işletmeler için Bitcoin ödemelerini kabul etmek yasaldır. Tabii ki bunun sıradan para karşılığı yasal ürün ve hizmetler sunan bir işletme olduğunu ve Bitcoin'i de alternatif bir ödeme olarak kabul ettiğini varsayıyoruz. Bitcoin ödemelerini kabul eden tüm işletmeler de Bitcoin ile elde edilen gelirden vergi ödemesi gerekmektedir.

Bitcoin dönüştürülebilir bir sanal para birimi olarak tanınıyor; bu da Bitcoin'i bir ödeme şekli olarak kabul etmenin nakit, altın veya hediye kartı kabul etmekle tamamen aynı olduğu anlamına geliyor.

İletişim: admin@komsukazani.com