BiTCOiN
BTC

Denetimcilerin görüşleri

Denetimcilerin görüşleri

SEC - Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, özellikle diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumlarla karşılaştırıldığında, Bitcoin konusunda fazlasıyla sessiz durumda. 2014 yılında, Bitcoin kullanıcılarının dolandırıcılar tarafından hedef alınabileceği konusunda insanları uyardıkları bir yatırımcı uyarısı yayınladılar.

SEC yakın zamanda 'DAO' adı verilen bir kripto para ilk dijital para arzını (ICO) araştırdı; DAO saldırıya uğramış ve yaklaşık 50 milyon dolar değerinde Ether coin çalınmıştı. Bu araştırmada SEC, öncelikle DAO coin'lerinin menkul değer olup olmadığına odaklandı. Rapor, bir jetona para yatırmanın, başkalarının yönetimsel çabalarından kaynaklanan bir kâr beklentisinin, kripto para birimlerini birer menkul kıymet yaptığı ve uygun mevzuatlar gerektirdiği sonucuna vardı.

Bununla birlikte, SEC'in raporu tamamen ICO'lara odaklıydı ve Bitcoin bu noktayı çoktan geçti. Bu nedenle, SEC'in oluşturabileceği mevzuatlar, büyük olasılıkla yalnızca piyasaya yeni girenleri ilgilendirecektir. Bitcoin'in bir menkul kıymet olarak muamele görüp göremeyeceği söz konusu işleme bağlı, ancak SEC, menkul kıymetler ticareti için Blockchain teknolojisini kullanan tüm firmaların bir borsa, Alternatif Ticaret Sistemi (ATS) veya komisyoncu/satıcı olarak kayıt yaptırması gerektiğine karar verdi.

FinCEN — Mali Suçları Uygulama Ağı

FinCEN'in kripto para birimi kılavuzuna göre, onların tabiriyle 'sanal para birimi', 'bazı ortamlarda bir para birimi gibi işlev gören, ancak gerçek para biriminin tüm özelliklerine sahip olmayan bir takas aracı' olarak tanımlanmaktadır. Kılavuz sadece Bitcoin gibi ya gerçek para biriminin yerine geçebilen ya da mevcut para biriminde bir eşdeğeri olan dönüştürülebilen sanal para birimlerini ele alıyor.

FinCEN mevzuatlarına göre, sanal para biriminin 'Kullanıcıları' bir MSB (Para Hizmeti Veren İşletme) olarak görülmüyor. Bu, ürün veya hizmetlerin ücretini ödemek için Bitcoin elde ettiyseniz, MSB tescili, raporlama ve kayıt tutma mevzuatlarına tabi değilsiniz demektir.

Buna karşılık, 'eşanjörler' ve 'yöneticiler' para aktarıcı olarak kabul edilir ve bu nedenle FinCEN mevzuatlarına uymak zorundadırlar. Kılavuz 'eşanjörleri', Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin takasıyla iş yapan insanlar olarak tanımlarken, 'yöneticiler' sanal para birimini dolaşım içine sokma işinde yer almaktadır.

Temmuz 2017’de, ABD’de faaliyet gösteren yabancı bir MSB’ye karşı ilk eyleminde FinCEN, BTC-e borsasına 110 milyon sterlin ceza uyguladı, operatörlerinden birini tutukladı ve sitenin alanına el koydu.

CFTC — Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu

CFTC, finansal türevleri inceleyen bağımsız bir ABD Federal kuruluşudur. 2014 yılında bir CFTC yetkilisi, ajansın, emtia olarak sınıflandırılabileceğine inandıkları için Bitcoin konusunda kesinlikle yetkiye sahip olduğunu belirtti.

Son zamanlarda, ajans belirli gerçeklere ve koşullara bağlı olarak sanal para birimlerinin emtia veya türev sözleşmeleri olarak değerlendirilebileceğini belirttikleri bir kitapçık yayınladı. Bu, yatırımcıların daha sıkı mevzuatlardan korkmasına ve Bitcoin'in döviz kurunda yüzde 8'lik bir düşüşe sebep oldu.

CFTC, LedgerX'e mevzuata tabi bir Bitcoin vadeli işlem piyasası oluşturma hakkı vererek son zamanlarda Bitcoin yanlısı bir duruş sergiliyor. Eylül 2017’de, CFTC ilk kez Bitcoin dolandırıcılarına karşı suç duyurusunda bulundu. Gerçek Bitcoin yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılanan hamleyle Gelfman Blueprint, Bitcoin'deki talep edilen yatırımlarla bağlantılı olarak dolandırıcılık, suistimal ve yanlış hesap beyanları vermekle suçlandı.

IRS — İç Gelir Servisi

IRS, dijital para birimlerinin vergilendirilmesi hakkında genel bir kılavuz yayınlasa da, birçok soru hala cevapsız durumda. Ajans, Bitcoin'i mülk olarak vergilendirme kararı ile işleri daha da karmaşık hale getirdi; bu, kripto para birimiyle bir fincan kahve ödemenin bile vergiye tabi olacağı anlamına geliyor.

IRS mevzuatlarına göre, Bitcoin ile ürün ve hizmet satın almak, bir varlık satmakla tamamen aynı şey. Bitcoin'lerinizi harcıyorsanız, BTC'nin satın aldığınızda ve sattığınız zamanki kuruna bağlı olarak kar veya zarar yapmışsınız demek.

IRS mevzuatlarına uymak için, Bitcoin ile ilgili tüm işlemlerinizin kaydını tutmanız önerilir.

Müşterilerin sadece yüzde 0.04'ü 2017 vergi raporlarında kripto bildirdiğinden, IRS Bitcoin vergi kaçakçılarının peşinde, hatta özel bir görev ekibi bile kurdu. Bununla birlikte, IRS daha fazla vergi almak için Bitcoin ve diğer kripto para birimi işlemlerini yakından takip ederken, Bitcoin kullanıcıları için olası bir vergi affı geleceğine dair söylentiler dolaşıyor. Gerçekten olup olmayacağı veya ne zaman olacağı da şimdilik meçhul.

Federal Rezerv

ABD Federal Rezerv, küresel rezerv para birimi ABD Doları'nı kontrol ettiği için dünyanın en etkili bankacılık oluşumudur. Hem Bitcoin hem de Blockchain hakkında ayrıntılı makaleler yayınlamış olan Federal Rezerv, dijital para birimleri ve bunlarla ilişkili teknoloji ile çok ilgili. Federal Rezerv gibi bir finansal devin, Bitcoin kavramını anlamak için çalışma saatlerini harcaması, para biriminin ne kadar etkili hale geldiğini gözler önüne seriyor.

Ancak, kuruluş dijital para birimleriyle ilişkili riskler hakkında defalarca uyarılarda bulundu. Yakın zamanda Federal Rezerv, Blockchain'i “geleneksel finansal riskleri hafifletebilecek veya daha da kötüleştirebilecek" bir şey olarak tanımlarken, teknolojiye "çok dikkat" ettiklerini belirtti. Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyelerinden biri, dijital para birimlerinin yasadışı faaliyetleri gizlemeyi kolaylaştırabileceğini de söylemişti.

ABD Federal Rezerv başkanı Janet Yellen geçtiğimiz günlerde kuruluşun şu anda kendi dijital para birimini oluşturmak için araştırma yaptığını belirtti. Bu olursa, ABD kripto piyasasına kendi, resmi ve devlet kontrolündeki kripto para birimini kullanarak katılacak.

FINRA — Mali Endüstri Düzenleme Kurumu

ABD simsarları için özdenetim kuruluşu, Bitcoin'i tanımlamak, kılavuzları tamamlamak ve müşterileri için uyarılar yayınlamak konusunda oldukça aktif bir geçmişe sahip.

İlginç olan, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) raporunda FINRA, Blockchain teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanılmasının kuruluşun temel iş uygulamalarını etkileyebileceğini ima etti. Etkilenecek uygulamalar arasında, FINRA üyelerinin AML ve KYC, varlık doğrulama, iş sürekliliği, gözetim, ödemeler ve hatta kayıt tutma alanlarında kendi kendini düzenleme şekli bulunuyor.

OCC —  Para Birimi Denetleme Bürosu

2016 yılında yayınlanan makalesinde, ABD Hazine Bakanlığı, fintech şirketlerinden özel amaçlı ulusal bankalar (SPNB') olmak için başvuruları dikkate alarak ileriye dönük bir çalışma önerdi. Bu girişim, sınırlı bir amaç için dijital banka olmak isteyen şirketler için ortak bir federal mevzuat rejimi sağlamak için yapıldı. Ancak, Kasım 2017 itibarıyla, bu girişimi çevreleyen bazı önemli siyasi ve yasal belirsizlikler mevcut.

Ek olarak, OCC 'sorumlu yenilik' departmanının kurulması için çağrıda bulunduğu iyimser bir makale daha yayınladı. Dijital para birimleri de dahil olmak üzere, gelişen teknolojilerin büyümesini teşvik etmek için Washington, New York ve San Francisco'da ofis açmayı planlıyorlar.

CFPB — Müşteri Mali Koruma Bürosu

CFPB, Bitcoin hakkında bir tüketici uyarısı yayınladı. Dengesiz döviz kurları, kaybedilen fonlar durumunda borsalardan olası yardım eksikliği ve hack ve dolandırıcılık tehdidi olası sorunlar arasında gösterildi. Bunun yanı sıra, CFPB ayrıca Bitcoin’in faydalarını da kabul etti.

NFA — Ulusal Vadeli İşlemler Birliği

NFA, ABD vadeli işlem piyasası için bağımsız bir özdenetim kuruluşudur. Vadeli işlem piyasasında, Bitcoin ticareti yapanlar da dahil olmak üzere her katılımcının, NFA üyeliğine sahip olması gerekmektedir.

İletişim: admin@komsukazani.com