BiTCOiN
BTC

Kripto paralarla ilgili endişeler

Kripto paralarla ilgili endişeler

Birçok yetki alanında yetkililer yasal olarak tanımlamak bir yana, hala Bitcoin'i anlamakta zorlanıyorlar. Merkezi olmayan yapısı birçok endişeye sebep oldu. Yetkili makamların tamamen kontrol edilemeyen bir finansal topluluk için endişelenmeleri oldukça doğal görünüyor.

Bu aynı zamanda borsa ve insanların fonlarının korunmasını da kapsıyor. ABD merkezli borsalar mevzuata tabi olsa da, bunun dışında kalan çok denizaşırı platform mevcut. Gerçekten de, kripto para geçmişi aniden kapatılan ve insanların fonlarıyla ortadan kaybolan borsa örnekleri ile dolu.

Bu tür olayların en bilineni, kötü ünüyle tanınan Mt.Gox borsasının kapanmasıdır. 2014'ün başında, öncesinde seçkin Bitcoin borsası olan Mt.Gox, teknolojik problemler ve 744.000 kullanıcısına ait Bitcoin'lerin sözde çalınması ya da kaybolması nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. O tarihte, bu sayı dolaşımda olan 12.4 milyon Bitcoin'in yüzde altısını oluşturuyordu.

Bitcoin'in yarı anonim kullanılabilmesi de duyulan endişenin bir diğer nedeni. Her bir işlem Blockchain’de kaydedilse de, bu kayıtlar yalnızca açık anahtarları ve aktarılan para miktarını içerdiğinden, kullanıcıların neredeyse tamamen anonim kalmaları çok kolay.

Bu endişelerin çoğu, ödeme şekli olarak sadece Bitcoin kabul eden karanlık web pazarı Silk Road, genel medyanın dikkatini çekince ortaya çıktı. Silk Road, daha sonra FBI tarafından kapatılmış olsa da, yasadışı mal ve hizmet tüccarları için Bitcoin'in çekici olması yetkilileri hala endişelendiriyor. Ek olarak, Bitcoin'in yarı-anonimliğinin ve ademi merkeziyetçi doğasının kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılabileceğinden korkuluyor.

İletişim: admin@komsukazani.com