BiTCOiN
BTC

Vergilendirme

Vergilendirme

İlk olarak İç Gelir Servisi (IRS) tarafından 2014 yılında yayımlanan Sanal Para Kılavuzuna göre, Bitcoin gibi kripto para birimleri, para birimi yerine mülk olarak değerlendiriliyor ve bu şekilde vergilendiriliyor. Ancak bu göründüğü kadar basit değil.

Örneğin, Bitcoin'lerinizle 300 dolar değerinde bir şey satın alırsanız, bu bir varlık sattığınız anlamına gelir. Bitcoin'i satın aldığınız ve sattığınız zamana bağlı olarak, o satışta kar ya da zarar ettiniz. İster olağan, ister sermaye geliri olarak sayılsın, kısa veya uzun vadede şartlara bağlıdır.

Mevzuat tam olarak açık değil, ancak IRS bildirimleri sıkı tutmaya çalışıyor. 2015 yılında sadece 802 kişi Bitcoin karı için vergi ödedi. Görünüşe göre IRS Bitcoin vergi kaçaklarını takip etmek için özel bir yazılım kullanıyor.

Kongre Meclisine 600 doların altındaki işlemlerde vergi muafiyeti isteyen iki partili bir yasa tasarısı sunuldu. Eğer geçerse yasa küçük, günlük tüccarların hayatlarını çok daha kolaylaştıracak. O zamana kadar, Bitcoin ile ilgili tüm faaliyetlerin kayıt altında tutulması öneriliyor.

Bitcoin alım satımı söz konusu olduğunda, tutulan kayıtlar stok veya döviz simsariyeleri ile aynı bilgileri içermelidir: tarih, açıklama, miktar, fiyat ve ücretler. Madencilik yapıyorsanız, Bitcoin’in gelirinin ne zaman elde edildiğini bilmeniz gerekebilir. Bitcoin’leri bir ödeme şekli olarak kabul eden işletmelerin satış referansını, BTC olarak aldıkları tutarı ve işlem tarihini kaydetmeleri gerekir. Eğer satış vergileri ödenebilirse, ödenecek tutar satış sırasındaki ortalama döviz kuruna göre hesaplanır.

İletişim: admin@komsukazani.com