BiTCOiN
BTC

DigixDao coin nedir

9. DigixDAO — %12.044 yatırım getirisi

Ethereum'un ana özelliklerinden biri, kullanıcılarının DAO'lar veya başka bir deyişle merkezi olmayan otonom organizasyonlar oluşturması ve çalıştırmasına olanak sağlamasında saklı. Bu sayede, işletmelerin herhangi bir patron veya sorumlu olmadan yapılandırılmasını sağlayan, tamamen yeni bir yol ortaya çıkıyor. İdari sorumlu yerine tüm kararlar teklif ve oylama ile alınıyor.

DigixDAO, Ethereum platformunda oluşturulan ilk büyük DAO'lardan biriydi. İlginç bir şekilde, proje iki token kullanıyor: DGD ve DGX.

DGD token’ları ICO sırasında yatırımcılara satıldı. Söz konusu DAO'lar olduğunda, token satışlarının sadece fon elde etmek için yapılmadığını belirtmek gerekir. Satın alınan token’lar aslında yatırımcılara DAO'ya sunulan tekliflerde oy hakkı veriyor. Bu şekilde, her token sahibi kuruluşun geleceğini şekillendirme gücüne erişiyor.

DigixDAO, fiziksel altın ile desteklenen yeni ve istikrarlı bir kripto para birimi (stablecoin) oluşturmayı hedefliyor. Bir gram altını temsil eden DGX token’ları kullanılıyor. Altın külçelerin tümü bir varlık kanıtı (Proof-of-Asset – PoA) protokolünden geçmiş. Bu varlıkların gerçekliği Ethereum blockchain’i üzerinde kanıtlanıyor. DGX token’ları altın külçelere dönüştürülebiliyor ve her token sahibi tarafından kullanılabiliyor.

Sistemin emanet kasası Singapur'da bulunuyor ve 30 tona kadar altın depolayabiliyor. Gelecekte DigixDAO, dünya çapında daha fazla kasa açmayı hedefliyor.

DigixDAO, Ethereum zinciri üzerinde ilk kitle satışını gerçekleştirerek tarihe geçmişti. Mart 2016'da proje, sadece 12 saat içinde 5,5 milyon dolar yatırım topladı. DGD tokenleri ilk dönemde 3,235 dolara satıldı ve yazı hazırlanırken değerleri 392,88 dolardı. Token, 3 Şubat 2018'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 409,6 dolara ulaşmıştı.

İletişim: admin@komsukazani.com