BiTCOiN
BTC

iota coin nedir

2. IOTA — %424.084 yatırım getirisi

Projenin adı “IoT” veya daha iyi bilinen karşılığı olan “Nesnelerin İnterneti” teriminin ad aktarması yoluyla değiştirilmesinden geliyor. Terim; elektronik aletler, otomobiller, otomatik servis sağlayıcıları gibi cihazların birbirleriyle iletişimlerini tarif ediyor. Söz gelimi, belirli ürünleri otomatik olarak yeniden sipariş edebilen ve otomatik olarak ödeme yapabilen bir buzdolabı gibi… IOTA bu tür işlemler için token sağlamayı amaçlıyor.

IOTA, tam anlamıyla blockchain kullanmayan tek büyük kripto para birimi olarak da adından söz ettiriyor. Bunun yerine “Tangle” adı verilen bir sistem kullanılıyor. Tangle sistemi, gerçekleştirilen işlemde kullanıcıların tam olarak doğrulama yapmalarını şart koşuyor. Bu sayede, birçok kripto para birimi ağı için en acil sorunlardan biri olan ve herhangi bir ücret ödemeden işlemlere izin veren ölçeklenebilirlik sorunu da çözülmüş oluyor.

Tüm bu özellikler IOTA'yı yenilikçi ve dikkat çeken bir proje haline getiriyor. Dahası, son derece yeni bir pazara hizmet vermeyi, oldukça açık bir şekilde ileriye dönük hareket etmeyi ve geleceği planlamayı hedefliyor. Bu nedenler alt alta yazıldığında ICO'larının 2015 sonunda neden başarılı olduklarını anlamak da zor olmasa gerek. Zira IOTA projesi, 400.000 dolardan fazla para topladı. Bir milyar IOTA token’ının tümü 0.001 dolardan daha düşük bir fiyata satıldı. Bugünlerde IOTA 1,8 dolar civarında işlem görüyor.
 

İletişim: admin@komsukazani.com