BiTCOiN
BTC

TOP 10 ICO: En Çok Kazandıran Yatırımlar

TOP 10 ICO: En Çok Kazandıran Yatırımlar


2017, ilk token arzı (Initial Coin Offering – ICO) projeleri için müthiş bir yıldı. Yayımlanan raporlara göre, 2017 yılında ICO'lar aracılığıyla toplanan toplam fon miktarı 4 milyar ila 5,6 milyar dolar arasında değişiyor. Kıyas yapmak adına, 2016 yılı sonunda bu meblağın 225 milyon dolar olarak kayıtlara geçtiğini de unutmayalım.

Aynı raporlara göre, 2017'de geliştirilen ICO projelerinin yarısından azı gerçekten başarılı oldu. Elde edilen toplam yatırım miktarının yüzde 25’inin sadece 10 proje tarafından kazanıldığı vurgulandı. Bu istatistikler, token satın almak için ICO’lar arasından ​​seçim yapan potansiyel yatırımcıların çok daha dikkatli olması gerektiğini yeniden kanıtlıyor.

ICO'lar hakkında hazırladığımız rehber serimizin bu bölümünde, bugüne kadarki en başarılı ICO projelerinden 10 tanesini masaya yatıracağız. Lakin bu rehberi yeni başlayanlar için değil, yatırımcılar için hazırladığımızdan en büyük yatırım getirisi (Returns On Investment – ROI) sağlayan projelere odaklanacağız. Basitçe ifade etmek gerekirse yatırım getirisi, gelir miktarının söz konusu yatırımın maliyetine kıyasla elde edilen orandır.

Yatırım getirisi şu formülle hesaplanır:

The return on investment formula. ROI = (Gain from investment - Cost of investment)/Cost of investme

Yatırım Getirisi = (Yatırımdan elde edilen kazanç – Yatırım maliyeti) / Yatırım maliyeti

Herhangi bir projenin mevcut yatırım getirisi oranını kontrol etmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken ICO sırasında token’ların fiyatını mevcut değeri ile karşılaştırmaktır.

ICO fiyatının geleneksel para birimlerindeki karşılığı, genellikle kampanya sırasında toplanan ABD doları cinsinden para miktarının, kampanya sırasında satılan token sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Token değerini, listelendiği herhangi bir borsada arayabilirsiniz. Basit bir Google araması bile sizi doğruya ulaştıracaktır. Alternatif olarak, şu anda mevcut olan her token’ı listeleyen CoinMarketCap sitesini kullanabilirsiniz.

Yatırımların geri dönüşü tamamen projenin token’ının mevcut değerine bağlı olduğundan, tüm zamanların en iyi 10 ICO'sunun kesin bir listesinin hazırlanamayacağını da belirtmek gerekir. Doğal olarak, tüm zamanların en iyi performans sergileyen ICO’larını listelemek istendiğinde oldukça hareketli veriler zinciri ile karşılaşılıyor. Yine de, Şubat 2018 sonu itibarıyla yatırım getirileri açısından en iyi performans gösteren ICO’ları aşağıdaki gibi listeleyebiliyoruz:

İletişim: admin@komsukazani.com